Augšdaugava 2016

Starptautiskajā tautas mākslas festivālā “Augšdaugava 2016” atzīmēs 30 gadus kopš uzsākta cīņa pret Daugavpils HES celtniecību

Svētdien, 22. maijā, Daugavpils novada pašvaldība rīko Starptautisko tautas mākslas festivālu „Augšdaugava 2016”. Šogad pasākumā tiks akcentēta Augšdaugavas simboliskā nozīme Latvijas neatkarības atjaunošanā. Pagājuši 30 gadi kopš žurnālisti Dainis Īvāns un Artūrs Snips 1986.gadā uzsāka publicēt leģendāro rakstu sēriju “Par Daugavas likteni domājot” laikrakstā “Literatūra un Māksla”, norādot uz ekonomiskajiem un estētiskajiem zaudējumiem, ko radītu Daugavpils HES celtniecība gleznainajos Daugavas lokos. Tas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā un aizsāka kustību pret hidroelektrostacijas celtniecību. Cīņā par Daugavas ielejas saglabāšanu iesaistījās lielas ļaužu masas, kas bija sākuma platforma Tautas frontei un cīņai par Latvijas neatkarību. «1987. gadā tika paziņots M. Gorbačova lēmums pārtraukt HES celtniecību, kaut bija ieguldīti jau 20 miljoni rubļu. Mēs uzvarējām,» tā D. Īvāns.

Šī gada Festivāla programmā paredzēts piemiņas brīdis Markovas kapsētā, atceroties kustību pret Daugavpils HES celtniecību. Īpašs notikums būs Slutišķu Dabas un kultūras studiju aplis skolu jaunatnei, ko vadīs ievērojami Latvijas sabiedriskie un kultūras darbinieki – Dainis Īvāns, Anna Rancāne un citi.

Bērniem kopā ar vecākiem būs iespēja veikt izzinošus un atraktīvus uzdevumus, iepazīstot Slutišķu ciemu.

Pasākuma apmeklētājus priecēs mākslinieka Igora Pliča lielformāta fotogrāfiju izstāde “Daugav’ abas malas…”, kas tiks eksponēta Slutišķu sādžas vidē. Būs iespēja publiski skatīties LTV filmu ,,Viens ciems. Visa Latvija. Slutišķi” un tikties ar filmas scenārija autori Noru Ikstenu.

Festivāla programmā paredzēti vairāki koncerti, kuros uzstāsies Tautas deju ansambļi “Gatve” un “Līksme”, deju kolektīvs “Ežerunas” no Zarasiem, Glubokoje rajona (Baltkrievija) folkloras tautas teātris “Tereška” un deju ansamblis „Nuustaku“ no Otepe pašvaldības Igaunijā.

Notiks arī plašs amatnieku un lauku labumu tirdziņš, tautas sporta sacensības, vides izglītības aktivitātes un radošās darbnīcas.

Augšdaugavas festivāla goda viesis – Dainis Īvāns

Rīta intervija

IELŪGUMS
22.maijā plkst. 10.00
Spruktu Svētā Antona Romas katoļu baznīcā notiks Svētā mise ar aizlūgumu par Daugavpils novadu.
Dievkalpojumu vadīs priesteris Pāvels Raciņš, dziedās soliste Diāna Silova (soprāns) un Vaboles pagasta etnogrāfiskais ansamblis Vabaļis”.
Aicinām uz dievkalpojumu, lai kopīgi aizlūgtu par Daugavpils novada pašvaldības un novada iedzīvotāju mieru un labklājību.
A6 autoceļš “Daugavpils – Krāslava”, norāde pa labi “Spruktu katoļu baznīca”

Programma LV

Programma RU

Plašāka informācija – www.augsdaugava.lv, www.daugavpilsnovads.lv

Informācijai:
Ināra Mukāne
Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja
inara.mukane@dnd.lv
29191840