Cauri rakstiem un zīmēm izskanējis festivāls „Augšdaugava 2014”
25. maijā Daugavpils novada Naujenes pagasta Slutišķu ciemā ar plašu svētku programmu izskanēja Starptautiskais tautas mākslas festivāls „Augšdaugava 2014”.
Daugavas svētku tradīcija dabas parkā “Daugavas loki” aizsākās pirms divdesmit gadiem, 1994.gada 14.maijā, kad Daugavpils rajona padome, sadarbībā ar Latvijas Kultūras fondu un Daugavpils universitāti atklāja Markovas izziņas taku, klātesot toreizējam valsts prezidentam Guntim Ulmanim.
Šī gada festivāla vadmotīvs bija Lielais Augšdaugavas musturdeķis, kura darināšanu 2011. gadā uzsāka Naujenes Novadpētniecības muzejs, ar mērķi izveidot lielāko musturdeķi Latvijā, iesaistot tā veidošanā pēc iespējas vairāk dalībnieku un iekļūt Ginesa rekordu grāmatā. Pašlaik ap 70 metrus garajā audeklā savus musturus ievijuši vairāk nekā 2300 cilvēki no visas Latvijas.
Augšdaugavas festivāla svinēšana šogad sākās ar musturdeķa sagaidīšanu Daugavas krastos. Vēlāk apmeklētāji un viesi tika aicināti piedalīties daždažādās aktivitātēs, kurām cauri vijās rakstu un zīmju dažādība. Slutišķu sādžā notika vairākas radošās darbnīcas – lielā musturdeķa veidošana, gliemezīšu izgatavošana, “Dzīparu namiņš” ,darbnīcas bērniem un pieaugušajiem “Zīmju un rakstu tulkotava”. Latgales sētā visas dienas garumā varēja iegādāties dažādus darinājumus un labumus no mūsmāju amatniekiem un ražotājiem, kā arī izmēģināt savas prasmes kādā no amatu demonstrēšanas teltīm. Slutišķu vecticībnieku mājas pagalmā varēja vērot bērnu mākslas skolu izstādi “Mana laika zīme”, kā arī Daces Pudānes gobelēnu izstādi un Daces Teivānes austo jostu izstādi. Pie Latgales sētas ikviens, kas vēlējās, varēja piedalīties sporta aktivitātēs, piemēram, uzspēlēt pļavas volejbolu. Plaši tika izmantota arī zirgu sētas „Klajumi” piedāvātā vizināšanās ar zirgiem. Pie Slutišķu mājas tāpat notika arī folkloras kopu koncerts “Jo dziedāju, jo skanēja Daugaviņas maliņā”.
Svētku koncerti visas dienas garumā skanēja latviešu, krievu, angļu, itāļu un lietuviešu valodās, jo festivāls šogad notika ar Daugavpils novada domes un ES programmas „Eiropa pilsoņiem” projekta atbalstu. Projektā „Pilsētu un vecpilsētu tēla atjaunošana” sadarbojas Islas pašvaldība (Malta), Fara San Martino pašvaldība (Itālija), Zarasu rajona pašvaldība (Lietuva) un Daugavpils novada Kultūras pārvalde, ar mērķi izzināt Eiropas valstu un pašvaldību pieredzi Otrā pasaules kara izraisīto kultūras mantojuma postījuma seku pārvarēšanā, iepazīties ar atbalsta pasākumiem vietējo sabiedrības kopienu ekonomiskās un radošās aktivitātes palielināšanai, kas mazinātu iedzīvotāju aizplūšanu no reģioniem.
Programma „Eiropa pilsoņiem” atbalsta sabiedrības līdzdalību kultūras un mākslas aktivitātēs, pateicoties tam festivāla noslēguma koncerta “Eiropas rakstu raksti” laikā skatītāji iepazinās ar folkmūzikas grupu „Aurora” no Maltas, tautas deju kolektīvu no Itālijas un Zarasu kultūras centra lietuviešu tautas mūzikas kapelu „Čir-vir-vyrai”.
Festivāla izskaņā Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska pasniedza Pateicības rakstus projekta sadarbības partneriem, vokālās grupas „Stage On” vadītājai Tatjanai Larionovai, JDK un VPDK „Līksme” vadītājai Aijai Daugelei, kā arī festivāla režisoram Viesturam Rencim.